Co je to Origami?

Co to slovo vlastně znamená? Je to složenina japonských slov oru (skládat) a kami (papír). Origami je umění specifické v tom, že z listu papíru je složeno nekonečné množství smysluplných objektů. Vznik umění se datuje do 9. století, ale rozšířilo se spíše jako zábava až v 17. století. Oblíbenost výrazně stoupá v 19. století se stává uznávaným uměním.
labuť z papíru.jpg

Ve světě origami se můžeme setkat s několika druhy. Pojďme si některé představit:

· Tradiční, což je objekt složený pouze překládáním papíru bez použití dalších pomůcek.

· Naopak Moderní používá například lepidlo, aby zpevnil a zakonzervoval složený model. Určitě není pro tento druh umění cizí prostřihovat a střihat list papíru do čtvercového základu.

· Pokud si pamatujete, jak jste na základní škole hráli nebe-peklo-ráj, to můžeme zařadit mezi Pohyblivé. Známá je i skákající žabka.

· Určitě zajímavé jsou Modulární, které jsou nazývány jako 3D origami. Části složených dílů jsou do sebe zasunuty. Velmi známá je ozdobná květinová koule, které se jinak přezdívá Kusudama.
papírové lodičky.jpg

· U Východního jde o starou Japonskou školu. Podstatou je vystihnout co nejjednodušeji hlavní rysy zobrazovaného předmětu.

· Naopak je tomu u Západního, kterému se někdy přezdívá realistické. Zde je snaha o vytvoření skutečné podoby předmětu.

je neuvěřitelně zajímavé umění. Již v japonských mateřských školkách se ho děti učí. Určitě velkou měrou je umění využíváno jako koníček, ale setkat se s ním můžete i u pedagogů, lékařů, psychologů nebo terapeutů. Povzbuzuje nervovou funkci mozku, jelikož zapojuje obě hemisféry. Dále učí vytrvalosti, trpělivosti a uklidňuje. Jelikož v krátkém čase se dá dosáhnout úspěchu, motivuje to k případné další práci.
papírové origami.jpg

Chcete se jen tak odreagovat a udělat si třeba radost? Nebo zaměstnat své děti v sychravém počasí? Tak vám k tomu stačí pouze papír a vaše představivost.