Péči o chrup nepodceňujte


Pořád je mezi námi dost rodičů, co mávnou rukou nad potomkem, který se brání čištění svých prvních zoubků. Myslí si, že se klidně můžou zkazit, protože stejně vypadnou a narostou tam nové, trvalé. Bohužel se často nedají přesvědčit, že se špatnými mléčnými přicházejí špatné i ty druhé.

žába s kartáčkem


Já vím, že člověk je v pokušení, když dítě kroutí hlavičkou, ječí nenene a má pocit, že šmidláním v pusince mu děláte něco špatného. Ale řešení se dá najít.  Kupte dětské kartáčky, které jsou barevné, mají konec, který vypadá jako hračka a pastu nabídněte v zajímavém držáčku, ke kterému můžete vymyslet nějakou pěknou legendu. První návštěva zubaře by měla proběhnout po prořezání prvních zoubků. Od dvou let už je vhodné s ním přicházet každý půlrok. A hlavně! Přemíra sladkostí a limonád podporuje vznik kazů.


Ale péči o chrup nepodceňujte ani vy. Prvním krokem je výběr správného kartáčku. Má mít malou hlavu, rovný zástřih, hustě osázená vlákna a měl by být měkký.


Nejčastějším zlozvykem je špatná technika čištění, kterou používáme vlastně od doby, kterou nás učili naši rodiče. Vyvíjení síly na kartáček je zbytečné. Stejně tak používání toho s tvrdými chlupy. Ten se hodí pro čištění zubních náhrad. Jenom si zbytečně takovým zaděláte na problémy jako je ústup dásní, nebo klínovité defekty.


Jakou pastu?


Ta odstraňuje spolu s kartáčkem mikrobiální povlak a zbytky potravy. Její důležitou složkou je fluor, který posiluje tvrdé zubní tkáně a tím chrání před zubním kazem. Množství fluoru se liší podle věku, proto není vhodné, aby děti užívaly pasty pro dospělé. Také je důležité je střídat, aby nedocházelo k rezistenci bakterií na jeden druh.
Péči o chrup


Jak často čistit?


Vhodné čištění je 2x denně. Ráno po snídani a večer po večeři. Ovšem, pokud snídáme ovoce, není vhodné si po něm hned zuby čisti. Počkat bychom měli cca 20 minut, dokud se nezneutralizuje pH v ústech. Jinak by mohlo dojít k poškození skloviny. Večer už po čištění nejíme ani nepijeme slazené nápoje.


A co nit?


Díky ní dovedeme naše čištění k dokonalé čistotě. Je vhodná pro přední zuby, jelikož se s ní okolo nich dobře manipuluje a také tam, kam se nedostane mezizubní kartáček.


Proč používat mezizubní kartáček?


Používá se tam, kam se nedostaneme s nití. Vybereme si ho podle velikosti. Zpočátku používání může trochu téct krev.


Co je výživný gel?


Gel zabraňuje tvorbě plaku, zánětům dásní, chrání citlivé oblasti kořenů a brání tvorbě kazů. Měl by se používat 1x týdně.


Návštěva specialistů


1x-2x ročně bychom měli chodit na pravidelné prohlídky. Jsou plně hrazeny pojišťovnou. Nejde jen o chrup. Lékař při ní rozpozná i různá onemocnění ústní dutiny.


Ale i dentální hygienistka je důležitá. Odstraní kámen z povrchu zubu a zubní plak. Naučí správnou techniku čištění a doporučí vhodné pomůcky. Poradí, jak se chránit před parodontitidou a kazem.