Ubytování Lednice na Moravě nedaleko hranic s Rakouskem

Něco pro milovníky romantismu

Romantické přírodní výjevy a krásy vždy berou dech a osloví snad každého, bez výjimky. Těch je na území České republiky naštěstí poměrně mnoho, vzpomeňme kupříkladu Adršpach, Lužické a Jizerské hory s mnoha rozhlednami, anebo Českokrumlovsko a Třeboňsko. Do kategorie romantických krajinných oblastí patří i Lednicko-valtický areál. Jde sice o uměle přetvořené prostředí, ovšem o obrovské rozloze tří stovek čtverečních kilometrů, doplněné romantickými stavbami z 19. století.

zámek Lednice

Krajina byla projektována velice citlivě, lidé tehdy neměli k dispozici technické prostředky, jimiž disponujeme my, ovšem o to více využívali vlastní intuici, cit pro harmonii a krásu tak, aby celkový dojem působil vyváženě a přirozeně. A to i tehdy, kdy se její součástí staly romantické stavby, tzv. salety, jako připomínka dávných zašlých časů antické architektury.

Je obdivuhodné, že všechny drobné stavby zůstaly zachovány v původní podobě dodnes, přežily své tvůrce o (téměř) celá dvě století, a to nebylo zrovna snadné stavět je v oblasti, která nebyla pro tyto účely vůbec ideální. Na mnoha místech byla zemina podmáčená nivou řeky Dyje, kupříkladu Hraniční zámeček vyžadoval nejprve zpevnit bažinatou základovou vrstvu dubovými sloupy a trámovými rošty, tedy stěží představitelné podmínky pro současné stavební firmy.

schodiště zámku Lednice

Tam, kde proudí energie

Až se budete toulat krajinou Břeclavska, zajistíte si Lednice ubytování třeba v blízkosti zámku a nenecháte si ujít jeho prohlídku včetně zámeckého skleníku a blízkého Minaretu, zavítejte i do hloubi samotného Lednicko-valtického areálu, překvapí vás tu proudící energie volného prostranství remízků, luk a rybníků, jejíž plošná výměra je téměř srovnatelná s celou Prahou. Můžete se tudy vydat pěšky, ale ještě lépe na kole, sítí cyklotras, a využít příznivého počasí, které tu od jara do podzimu panuje většinu času.