Jsou ořechové tyčinky zdravé?

Dát si občas něco malého na chuť například uprostřed dne je jen přirozené. Každý z nás si občas dá malou svačinku. Pokud si však chcete udržet štíhlou linii, musíte dobře volit, na čem si pochutnáte. Většina těchto malých pamlsků totiž není pro zdraví zrovna dvakrát přínosná.

Mezi zastánci zdravé výživy jsou jako svačinka oblíbené mimo jiné také ořechové tyčinky. Koneckonců ořechy, bez ohledu na druh, patří k těm zdravějším potravinám. A ve své podstatě je to také pravda. Jako u všeho jsou tu však drobná ale.

hromádka burských oříšků

Předně je třeba říci, že ačkoliv ořechy skutečně podporují mozkovou činnost, mají dobrý vliv na srdce a mnoho dalších pozitivních vlastností, obsahují také poměrně velké množství rostlinného tuku. To znamená, že po nich rozhodně nezhubnete. Přesto rozhodně není na škodu si na nich občas pochutnat.

Jak je to ale s tyčinkami, které se z nich vyrábí? V první řadě je jasné, že oříšky nejsou jediným, co v těchto tyčinkách najdete. Obvykle mají i výplň z müsli, obilovin a dalších přísad. Ty samozřejmě jsou samy o sobě poměrně neškodné, ba dokonce se dá říci, že jsou zdravé.

Musíme se však také podívat na proces výroby. Nejprve jsou důkladně omyty a poté prakticky sterilovány horkým vzduchem. To se děje samozřejmě z bezpečnostních a zdravotních důvodů, koneckonců komerčně pěstované ořechy i obiloviny jsou pravidelně ošetřovány nejrůznějšími typy pesticidů. Ty samozřejmě nejsou pro požití zrovna to nejlepší, proto je třeba je důkladně odstranit.

To vše má však i ten vedlejší efekt, že zároveň zničí i to dobré, co se v těchto přísadách nachází. V důsledku nám tam zbudou pouze prázdné kalorie, které sice zasytí, ale jinak toho tělu příliš nedají. A ano, nezpracované obiloviny pomáhají pročistit střeva, ovšem ve formě tyčinek se tento efekt vytrácí.

loupané i neloupané lískové oříšky

Je totiž potřeba všechny ty přísady spojit. Nejčastějším pojidlem, které se k tomuto účelu v potravinářství používá, je med. Po vychladnutí a ztuhnutí drží dobře a navíc i dodá na chuti. Samozřejmě však obsahuje cukr, takže po této pochoutce rozhodně nezhubnete. Zvláště když sáhnete po různých příchutích, například je najdete i polité čokoládou.

Pokud vám tedy jde o zdravou stravu a chcete svému tělu prospět, kupte si čisté oříšky či müsli a případně kvalitní jogurt. Jen pozor, kvalitní neznamená drahý. Věřte, že tím svému tělu prospějete mnohem více.