LED žárovky v domácnostech převažují

Bavit se dnes o žárovkách, které pracují na principu žhavení wolframového vlákna, https://www.jw.org/cs/publikace/casopisy/probudte-se-cislo-6-2016-prosinec/byssova-vlakna-morskych-mlzu/ prakticky postrádá smysl. Tam, kde ještě svítí, odebírají značné množství elektrického proudu, jsou nehospodárné a uplatní se spíše mezi chovateli plazů v teráriích. Plazi jsou totiž závislí na dodávce tepla z vnějšího prostředí, nejsou to teplokrevní živočichové a staré žárovky přeměňují elektřinu především na tepelnou energii. Na světlo tak zbývá pouhých 20 procent z celkového elektrického příkonu.
Vláknové žárovky jsou historickou relikvií, připomínající dobu dávno minulou, pro mnohé z nás s jistým nostalgickým ohlédnutím za okamžiky, které bychom mohli nazvat „retro stylem“. Za pár let se stanou muzejním artefaktem a cenným předmětem sběratelských rarit.

žárovka

Čím dnes svítit

Otázka, co dnes našroubovat do objímek a patic svítidel, se točí kolem dvou nejčastěji využívaných světelných zdrojů v domácnostech – technologie LED žárovek a kompaktních zářivek. Připomeňme si jejich základní vlastnosti:

Kompaktní zářivky – pracují na principu shodném s klasickými lineárními zářivkovými trubicemi, uvnitř se nachází luminiscenční vrstva a elektronický tzv. předřadník, který řídí celý proces přeměny elektrické energie na světlo. Moderní zdroje tohoto typu již nevykazují takové nedostatky, jako jejich předchůdci, neblikají a náběh na plný výkon proběhne za velmi krátkou dobu.

světlo

LED svítidla – technologie na principu polovodičů se v současné době ujímají vedení a zaujímají největší objem světelných zdrojů v domácnostech a na pracovištích. Jejich přednostmi jsou velmi dlouhá životnost, enormně nízká spotřeba elektřiny, značný barevný rozsah včetně podání barev bílého světla v teplých nebo chladných odstínech. Vývoj různých typů svítidel na stejné platformě se zaměřil i na výkonné reflektory, které mohou nahradit i stávající sodíkové výbojky veřejného osvětlení.