Měření a vážení nás provází od narození

Narodí s miminko a po otázce: kluk nebo holka?, následuje: a kolik váží a měří? Už před narozením se přes ultrazvuk zjišťuje přibližná velikost a váha plodu. A míry a váhy, a měření všeobecně nás pak doprovází celý život. Všechno, co je kolem nás, se dá změřit nebo zvážit. Délka, výška, hloubka, šířka, objem, váha, čas, teplota, to známe a umíme změřit všichni. Vystačíme si s jednotkami jako je metr, kilogram, hodina či minuta, a stupně Celsia.

metr

A co další veličiny jako elektrický proud, látkové množství nebo svítivost?? Tady už si řada z nás nebude vědět rady. Na každé měření existují příslušná měřidla a měřící přístroje. Doma máme určitě nejedny hodiny, teploměr pro případ nemoci a děti mají ve školních pomůckách pravítko, dámy krejčovský metr a pánové metr svinovací. A váha? Určitě se najde kuchyňská váha pro šikovné pekařky a osobní váha, na kterou ovšem po dobrém obědě raději nestoupáme. Všichni jsme už někdy viděli geodeta, koukajícího do přístroje na trojnožce a zaměřujícího body ve městě či v krajině. Zdalipak jste si někdy všimli po městě cedulek s geodetickými body, jejichž poškození se trestá. Přesnější měřidla potřebuje k výkonu své práce každý dělník strojírensky zaměřené dílny.

váhy

Základními měřidly https://www.i-nastroje.cz/meridla, které potřebuje každá dílna, jsou posuvné měřítko, třmenový mikrometr, mikrometrický odpich, svinovací metr, pásmo, úhelník, úhloměr, vodováha, nivelační přístroje, výškoměr, hloubkoměr, laserový dálkoměr, úchylkoměr a teploměr. A každé měřidlo se musí přeměřovat a kontrolovat, jestli ještě měří správně. I sport je v podstatě měření. Měří se opět čas, délka, výška, tady už nestačí svinovací metr a stopky, ale využívají se senzory, počítače a čipy. Bez měřidel a vah bychom si nic nekoupili. Zkrátka svět se točí kolem měření.