Proč bydlet ve družstevním?

Lidé bydlí porůznu. Ti, kdo sázejí výlučně na své síly a možnosti, obvykle jenom putují z podnájmu do podnájmu, protože na víc nemají, a jenom ti nejspořivější k tomu mají naději, že si po dlouhé řadě let snad našetří i na něco svého. Je to tristní představa, ale tak už to u nás prostě chodí vzhledem k tomu, kolik stojí koupě nějaké nemovitosti.

Na dům nebo byt si u nás prostě jen tak někdo nevydělá a nenašetří. Ale bydlet je nezbytné, a proto se nepříznivá cenová situace řeší tak, jak se jenom řešit dá. Obvykle tak, že se lidé ucházejí o hypotéky, s jejichž pomocí si lze žádoucí obydlí koupit a pak ho už jenom po docela dlouhou dobu splácet.

hromada euromincí

Hypotéky lze tedy nesporně považovat za naše dobré pomocníky. I když jde jenom o půjčky, jsou tyto pro mnohé z nás jedinou cestou, jak dostat ve vytouženém okamžiku peníze, za které se dá ubytování pořídit.

Jenže stejně jako naši lidé nejednou nedosáhnou na koupi nemovitosti vzhledem k neodpovídajícímu finančnímu zajištění, nedosáhnou mnozí bohužel ani na hypotéku, za kterou by si koupili vlastní dům nebo byt. A protože se s pozicí někoho, kdo nemá kde bydlet, nelze smířit, je třeba hledat náhradní řešení. A takovou docela příznivou alternativou ke koupi bytu do vlastnictví může být i hypotéka na družstevní byt.

eura peníze

Proč právě na družstevní byt? V čem je tento výhodný?

Vlastně hlavně v tom, že se družstevní nemovitosti nabízejí za nesrovnatelně nižší ceny. A když tak někdo nezíská ani hypotéku na koupi zcela vlastního bytu, protože na to nemá, tedy nedokáže nebo podle poskytovatelů půjček nedokáže splácet, může se pokusit uspět aspoň s družstevním bytem, který je levnější, na který stačí nižší půjčka, kterou už takový žadatel utáhne.

Jistě, mezi vlastním a družstevním bytem nějaký ten rozdíl je. Ale není tak zásadní, aby to vadilo. A tak byste to měli zvážit i vy. Pokud nemáte kde bydlet a vzhledem k nízkým příjmům to vypadá pomalu beznadějně.