Složte si origami

Co budete potřebovat

Origami se dá skládat prakticky z jakéhokoli kousku papíru, ale pro dosažení maximálních výsledků je nejlepší použít tenký papír, který se bude dobře skládat a vydrží sklady. Pro začátek vám naprosto budou stačit noviny nebo další tenký papír. Na trhu je k sehnání speciální papír pro origami, který můžete využít, jakmile se trochu zacvičíte. Nejlevnější je kami, papír používaný v japonských školách, ale na trhu jsou k sehnání i další typy. Vyzkoušejte téměř průsvitný washi nebo yuzen. Krásné jsou i papírem podtištěné folie. Kromě papíru budete potřebovat už jen rovný kus stolu nebo podložku, na které budete papír skládat a nůžky pro zastřižení papíru do čtverce. 
srdce z origami
 

Jak origami skládat

O origami vzniklo nepřeberně knížek, a na internetu najdete spoustu návodů na to, jak origami skládat, ale několik základních rad je univerzálních. Zaprvé, dejte si záležet na každém skladu. Origami je precizní práce, a pokud se sklady neprovádějí pečlivě, nebude výsledek vypadat hezky. Každý sklad po vytvoření přejeďte nehtem, tím jej zesílíte. Postupujte pomalu, a u každého kroku se ujistěte, že přesně víte, co děláte. A nebojte se chyb. Pokud se něco nepovede, prostě začněte znovu, a uvidíte, že výsledek se nakonec dostaví.
 3D labut

Co z origami vytvořit

Origami se dá skládat jen tak, pro radost, ale můžete je použít i jako základ mnoha projektů. Skvěle vypadají například závěsné instalace, nebo můžete použít malé origami jako náušnice. Krásně budou vypadat i origami použité jako dekorace na společenských událostech. Papírové květiny nahradí živé třeba na svatbě nebo na zahradní slavnosti, nebo můžete vyzkoušet origami jako dekoraci o Vánocích nebo na Velikonoce.
papírové origami
Vyzkoušejte například papírové krabičky pro drobnosti v domácnosti, či drobné hračky. Kromě tradičních lodiček, vlaštovek či nebe-peklo-ráj, můžete vyrobit například figurky zvířátek, větrníky, káči, či si poskládat vlastní deskovou hru. Záleží jen na vás a na vaší fantazii.