Zpátky do zelené!

Všude se setkáváme s výzvou, že bychom se jako hektická civilizace měli vrátit k co možná nejpřirozenějšímu prostředí a návykům. Nenapouštět bazény, ale koupat se v přírodě, nábytek v místnosti uspořádat podle feng shui, jíst nezpracované potraviny, volit nenásilné osvětlení, které zútulňuje náš život a spoustu dalšího. Ti šťastnější z nás, kteří mají tu možnost, tráví maximum svého volného času hrabáním se v hlíně během opečovávání zahrady. Proč tedy nevěnovat pozornost i tomu, co nás bezprostředně obklopuje a neobléci fasádu našeho domu zpátky do zelené?
mokrý břečťan.jpg
Přirozené = nejnenáročnější
Ne každý z nás má možnost žít v krásně vyvedené dřevostavbě nebo srubu, ať již z finančních či jiných důvodů. Popínavé rostliny jsou na vzestupu, nejedná se pouze o moderní přírodní ozdobu, kterou nepochybně jsou  – ale jde také o jejich schopnost ochrany stavby před nepříznivými vlivy počasí. Nejznámnější a ikonickou „popínavkou“ se stal břečťan. Trend zelených fasád se hodně rozmohl především proto, že kromě prvotního zasazení není třeba se o tuto druhou zelenou omítku příliš starat. Nevyžaduje údržbu. Popínavé rostliny fungují zároveň jako tepelná izolace, pohlcují sluneční paprsky. V létě tedy nedochází k nechtěnému přehřátí uvnitř domu. Stejně tak brání zdivo před vlhkem, protože kapky deště se ke zdi přes hustý zelený porost vůbec nedostávají.
popínavé rostliny.jpg
Jakou rostlinu zvolit?
Obecně platí, že každé z popínavých rostlin se daří na určité světové straně. Na severní stranu lze vysadit břečťan, na jižní stranu kupříkladu přísavník či vistárii. Na západní straně se bude dařit ostružníku a podražci, na východní můžete vysadit zimolez nebo plamének. A to jsou jen některé z mnoha. Dále je potřeba zvážit, že každá z rostlin se na zdi drží (popíná) určitým způsobem.
 
Rozdělení
Dělíme je na samopnoucí, které se udrží bez opory na jakémkoli hrubším povrchu. Vzpěrné, které se vysazují k opoře – menší konstrukce (rámy, zástěny) a úponkaté, ty potřebují konstrukci, aby mohli obtáčet své úponky (vhodné jsou různé mříže a pletiva).
květiny u domu.jpg 
Dnes již popínavé rostliny neplní pouze funkci zakrytí nevzhledné fasády, ale svými vlastnostmi náramně pomáhají chránit dům před vrtošivým počasím a výkyvy teplot. Takové zelené zpestření domu si navíc může dovolit opravdu úplně každý. Pokud máte možnost, neváhejte tedy a dejte jim šanci!