Připravte si peněženky

To jste se, lidičkové drazí, radovali, když nám vládu sestavili čistokrevní levicoví populisté, co? To byla krása, když vám tito začali (a leckdy dodnes nepřestali) přidávat nebo aspoň slibovat, že vám přidají! Tu na důchodech, tu na platech, tu na minimální mzdě i na kdejakých dávkách.

Jak jste se rázem měli a jak jste jim za to nejednou blahořečili! Protože mít v peněžence o nějakou tu bankovku víc byla nádhera.
světový graf

Jenže ono – jak známo – není všechno zlato, co se třpytí. A naše peníze už dávno nejen že nejsou ze třpytivého zlata, ale ani tímto cenným kovem nejsou kryty. A proto tu dnes máme to, co tu máme.

A leckdo z nás začíná „střízlivět“ a nejednou zažívá učiněnou kocovinu z  opojení, jež z oné rozdávačné politiky měl. Protože jsme se dopracovali až tam, kde to skončit muselo.

Když se totiž natiskne hromada peněz, aniž by se zvedla i výroba toho, co lze prodat, nové peníze přebývají. A srážejí hodnotu vší měny. Což mělo vést ke „zdravé inflaci“.
peněženka ve svěráku

Jenže ona se ta takzvaně zdravá inflace zvrtla. Politici nechali natisknout a rozdat oněch peněz moc, a tudíž je i znehodnocování měny zvané inflace větší, než bylo oficiálně zamýšleno.

A kdo to odnáší? Logicky hlavně ti, kdo nejvíce jásali, když je populisté korumpovali. Tedy ti chudší z našich řad. Protože když se zdražuje, dotýká se to především toho zboží, které si lidé nemohou odepřít, které nezbytně potřebují a zaplatí za něj, i když je cenově těžko únosné.

Takže zdražují třeba pečivo, máslo, elektřina a palivo. Brambory zdražily minulý měsíc meziročně hned o skoro 75 %, elektřina o 12 %, máslo o 8,6 %, pekárenské výrobky a obiloviny o 3,3 %, stejný trend zaznamenala i zelenina. Protože to jsou věci, bez nichž se nikdo neobejde a tak je lidé, byť neradi, stejně zaplatí.

Celkově tak naše inflace dosáhla v únoru nejvyššího meziročního růstu od října 2012 a činila 2,7 %. A v březnu se dostala až na procenta tři, což je nejhorší výsledek za posledních dvanáct let.

Posledních dvanáct let nikdo tak nepoškodil naši měnu, jako rozdávační sociálně demokratičtí a ANOističtí populisté. Kteří to teď marně svádějí na loňská horka a sucha, kvůli nimž se neurodilo, na omezení těžby ropy v Saúdské Arábii a Rusku a na posilování dolaru vůči naší koruně. Z čehož minimálně u těch dolarů došlo ke zmíněné změně k horšímu právě proto, že se u nás znehodnotily peníze.

Na což by naši lidé neměli zapomínat. Protože je líbivé, že naši politici slibují zvýšení důchodů, platů i lecjakých dalších příjmů lidu, ale realita bude vždy stejná.

Množství peněz v kapse vzroste, ale reálná hodnota zůstane přinejlepším stejná. Dojde k logickému zdražení. A na konci budou žebráky nejen ti, kdo nedokážou udržet korunu, ale i ti, jimž inflace požere celoživotní úspory.

Než na to zapomenete, poznamenejte si jména politiků, kteří tak „přilepšovali“ a „přilepšují“ lidem. Abyste jim jednou mohli „náležitě poděkovat“. Snad dřív, než bude úplně pozdě.